HVMLS113M040EB0C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HVMLS113M040EB0C
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
FlatPack
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 11000UF 20% 40V FLATPCK
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead/Base Style :
Straight
Package / Case :
FlatPack
Height Seated (Max) :
0.500 12.70mm
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
No
Voltage - Rated DC :
40V
Series :
MLS
Lead Spacing :
1.000 25.40mm
Factory Lead Time :
28 Weeks
Life (Hours) :
10000 hours
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current :
16.9A
Capacitance :
11000μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
36mOhm
Reach Compliance Code :
Unknown
Mount :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm
Lead Pitch :
25.4mm
Height :
12.7mm
Packaging :
Bulk
Termination :
Radial
Datasheets
HVMLS113M040EB0C
Cornell Dubilier Electronics HVMLS113M040EB0C
MLS 11000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 16.9A 3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm -55°C~125°C 25.4mm FlatPack