HS183100R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HS183100R
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
HALF-PAK
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 180A HALFPAK
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Peak Non-Repetitive Surge Current :
2.5kA
Mount :
Chassis Mount, Screw
Diode Element Material :
SILICON
Package / Case :
HALF-PAK
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Number of Phases :
1
Application :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5mA @ 100V
Number of Pins :
2
Forward Voltage :
910mV
Pbfree Code :
No
Peak Reverse Current :
5mA
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Number of Terminations :
1
Max Operating Temperature :
175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
910mV @ 180A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type :
Chassis Mount
Terminal Position :
UPPER
Forward Current :
180A
Element Configuration :
Single
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Number of Elements :
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
S-XUFM-X1
Capacitance @ Vr, F :
4800pF @ 5V 1MHz
Diode Type :
Schottky, Reverse Polarity
Average Rectified Current :
180A
Datasheets
HS183100R
Schottky, Reverse Polarity Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 910mV @ 180A 5mA @ 100V 1-Termination Bulk HALF-PAK Chassis Mount
HS183100R Overview
For this device, the average rectified current is 180A volts.In this case, forward current can reach 180A.Based on the data chart, the peak reverse is 5mA.
HS183100R Features
an average rectified current of 180A volts
the peak reverse is 5mA
HS183100R Applications
There are a lot of Microsemi Corporation
HS183100R applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB