HHV-50JT-52-100K
Mfr.Part #
HHV-50JT-52-100K
Description
RES 100K OHM 5% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
16 Weeks
HHV
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Temperature Coefficient :
200 ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Lead Length :
26mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
JESD-609 Code :
e3
Military Standard :
Not
Voltage - Rated DC :
3.5kV
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Package / Case :
Axial
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated :
3.5kV
Size / Dimension :
0.130Diax0.354L 3.30mmx9.00mm
Packing Method :
Ammo Pack
Diameter :
3.3mm
Max Power Dissipation :
500mW
Power Rating :
500mW
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
yes
Composition :
Metal Film
Terminal Shape :
Wire
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Additional Feature :
FLAME PROOF
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Cylindrical
Resistance :
100kOhm
Datasheets
HHV-50JT-52-100K
YAGEO HHV-50JT-52-100K
FIXED RESISTOR, 100kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,