HHV-25FT-52-240KY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HHV-25FT-52-240KY
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 240K OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Flame Retardant Coating, High Voltage, Safety
Number of Terminations :
2
Series :
HHV
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Composition :
Metal Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
Axial
Resistance :
240kOhm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
HHV-25FT-52-240KY
YAGEO HHV-25FT-52-240KY
240kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,