HFW19R-1STE1LF
Mfr.Part #
HFW19R-1STE1LF
Description
CONN FFC BOTTOM 19POS 1.00MM R/A
Height Above Board :
0.075 1.90mm
Max Voltage Rating (AC) :
100V
Cable End Type :
Straight or Tapered
Contact Resistance :
30mOhm
Contact Location :
BOTTOM
Published :
Current Rating (Amps) :
1A
Length :
21.6mm
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Depth :
5.5mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Orientation :
RIGHT ANGLE
Current Rating :
1A
Insulation Resistance :
500MOhm
Max Operating Temperature :
105°C
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Voltage - Rated :
100V
Series :
HFW-R
Voltage - Rated AC :
100V
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Number of Contacts :
19
Number of Positions :
19
Pitch :
0.039 1.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
HFW19R-1STE1LF
HFW-R Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 19 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 1A