HFW10R-1STE1LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HFW10R-1STE1LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN FFC BOTTOM 10POS 1.00MM R/A
Manufacturer :
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Contact Finish :
Tin
Height Above Board :
0.075 1.90mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Pitch :
0.039 1.00mm
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Number of Positions :
10
Contact Material :
Phosphor Bronze
Wire/Cable Type :
Straight
Termination :
Solder
Voltage - Rated AC :
100V
Max Operating Temperature :
105°C
Cable End Type :
Straight or Tapered
Number of Contacts :
10
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
1
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Length :
12.6mm
Contact Location :
BOTTOM
Orientation :
RIGHT ANGLE
Mount :
Surface Mount
Contact Resistance :
30mOhm
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Insulation Resistance :
500MOhm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
1A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Gender :
Receptacle
Current Rating :
1A
Depth :
5.5mm
Mating Cycles :
30
Factory Lead Time :
6 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Tin
Width :
5.5mm
Max Voltage Rating (DC) :
100V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Voltage Rating (AC) :
100V
Housing Color :
Black
Housing Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Voltage - Rated :
100V
Series :
HFW-R
Datasheets
HFW10R-1STE1LF
Amphenol Communications Solutions HFW10R-1STE1LF
HFW-R Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 10 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 1A