HFW10R-1STE1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HFW10R-1STE1
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN FFC BOTTOM 10POS 1.00MM R/A
Manufacturer :
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Voltage - Rated AC :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Contacts :
10
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
10
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mating Cycles :
30
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Length :
12.6mm
Width :
5.5mm
Number of Rows :
1
Max Voltage Rating (AC) :
100V
Series :
HFW-R
Housing Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
Voltage - Rated :
100V
Orientation :
RIGHT ANGLE
Gender :
Receptacle
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish :
Tin
Radiation Hardening :
No
Depth :
5.5mm
Mount :
Surface Mount
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Cable End Type :
Straight or Tapered
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~105°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
105°C
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Current Rating (Amps) :
1A
Termination :
Solder
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Contact Resistance :
30mOhm
Min Operating Temperature :
-55°C
Housing Color :
Black
Insulation Resistance :
500MOhm
Current Rating :
1A
Height Above Board :
0.075 1.90mm
Pitch :
0.039 1.00mm
Contact Plating :
Tin
Max Voltage Rating (DC) :
100V
Contact Location :
BOTTOM
Wire/Cable Type :
Straight
Datasheets
HFW10R-1STE1
Amphenol Communications Solutions HFW10R-1STE1
HFW-R Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 10 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 1A