HFW16R-2STE1LF
Mfr.Part #
HFW16R-2STE1LF
Description
CONN FFC FPC TOP 16POS 1MM R/A
Number of Positions :
16
Contact Resistance :
30mOhm
Voltage - Rated AC :
100V
Voltage - Rated :
100V
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Width :
5.5mm
Max Voltage Rating (AC) :
100V
Cable End Type :
Straight or Tapered
Gender :
Receptacle
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
REACH SVHC :
No SVHC
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Depth :
5.5mm
Pitch :
0.039 1.00mm
Max Voltage Rating (DC) :
100V
Orientation :
RIGHT ANGLE
Insulation Resistance :
500MOhm
Number of Contacts :
16
Contact Location :
Top
Height Above Board :
0.075 1.90mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Current Rating (Amps) :
1A
Connector/Contact Type :
Contacts, Top
Current Rating :
1A
Max Operating Temperature :
105°C
Length :
18.6mm
Datasheets
HFW16R-2STE1LF
Amphenol Communications Solutions HFW16R-2STE1LF
HFW-R Series FFC, FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 16 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 1A