HFW15S-2STE1LF
Mfr.Part #
HFW15S-2STE1LF
Description
CONN FFC FPC VERT 15POS 1MM SMD
Contact Resistance :
30mOhm
Current Rating :
1A
Depth :
5.5mm
Current Rating (Amps) :
1A
Min Operating Temperature :
-55°C
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
Number of Contacts :
15
Series :
HFW
Insulation Resistance :
500MOhm
Pitch :
0.039 1.00mm
Max Voltage Rating (AC) :
100V
Max Voltage Rating (DC) :
100V
Height Above Board :
0.209 5.30mm
Contact Location :
BOTTOM
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Cable End Type :
Straight, Tapered
Voltage - Rated AC :
100V
Length :
17.6mm
Width :
3.6mm
Max Operating Temperature :
85°C
Number of Positions :
15
FFC, FCB Thickness :
0.30mm 0.33mm
Voltage - Rated :
100V
Datasheets
HFW15S-2STE1LF
Amphenol Communications Solutions HFW15S-2STE1LF
HFW Series FFC, FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 15 Positions Surface Mount Tin -55°C~85°C 1A