HFW14R-1STE1LF
Mfr.Part #
HFW14R-1STE1LF
Description
CONN FFC BOTTOM 14POS 1.00MM R/A
Voltage - Rated :
100V
Orientation :
RIGHT ANGLE
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Insulation Resistance :
500MOhm
Length :
16.6mm
Width :
5.5mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Gender :
Receptacle
Number of Contacts :
14
Contact Location :
BOTTOM
Current Rating :
1A
Max Voltage Rating (DC) :
100V
Voltage - Rated AC :
100V
Max Operating Temperature :
105°C
Height Above Board :
0.075 1.90mm
Max Voltage Rating (AC) :
100V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Pitch :
0.039 1.00mm
Number of Positions :
14
Contact Resistance :
30mOhm
Depth :
5.5mm
Current Rating (Amps) :
1A
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Datasheets
HFW14R-1STE1LF
Amphenol Communications Solutions HFW14R-1STE1LF
HFW-R Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 14 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 1A