HFW13R-1STAE1LF
Mfr.Part #
HFW13R-1STAE1LF
Description
CONN FPC BOTTOM 13POS 1MM R/A
Voltage - Rated :
100V
Series :
HFW-R
Depth :
6.5mm
Pitch :
0.039 1.00mm
Max Voltage Rating (AC) :
100V
Housing Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Flat Flex Type :
FPC
Orientation :
RIGHT ANGLE
Current Rating (Amps) :
1A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Gold
Contact Finish :
Gold
Min Operating Temperature :
-55°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage - Rated AC :
100V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Feature :
Solder Retention
Factory Lead Time :
7 Weeks
Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Length :
15.6mm
Current Rating :
1A
Cable End Type :
Tapered
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Mount :
Surface Mount
Number of Contacts :
13
Radiation Hardening :
No
Termination :
Solder
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Max Operating Temperature :
105°C
Housing Color :
Black
Number of Rows :
1
Contact Location :
BOTTOM
Published :
Height Above Board :
0.075 1.90mm
Mating Cycles :
30
Contact Resistance :
30mOhm
Number of Positions :
13
Insulation Resistance :
500MOhm
Datasheets
HFW13R-1STAE1LF
HFW-R Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 13 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~105°C 1A