HFW10S-2STE1LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HFW10S-2STE1LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN FFC FPC VERT 10POS 1MM SMD
Stock
45
In Stock :
45
Manufacturer :
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Cable End Type :
Straight, Tapered
Gender :
Receptacle
Mount :
Surface Mount
Mating Cycles :
30
Height Above Board :
0.209 5.30mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
Number of Positions :
10
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Length :
12.6mm
Max Operating Temperature :
85°C
Contact Location :
BOTTOM
Width :
3.6mm
Current Rating (Amps) :
1A
Termination :
Solder
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Voltage - Rated AC :
100V
Factory Lead Time :
7 Weeks
Number of Contacts :
10
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Max Voltage Rating (DC) :
100V
Contact Resistance :
30mOhm
Current Rating :
1A
FFC, FCB Thickness :
0.30mm 0.33mm
Number of Rows :
1
Max Voltage Rating (AC) :
100V
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Radiation Hardening :
No
Wire/Cable Type :
Straight
Housing Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
Min Operating Temperature :
-55°C
Pitch :
0.039 1.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
100V
Insulation Resistance :
500MOhm
Contact Plating :
Tin
Mounting Type :
Surface Mount
Housing Color :
Black
REACH SVHC :
No SVHC
Depth :
5.5mm
Orientation :
Straight
Contact Finish :
Tin
Contact Material :
Phosphor Bronze
Series :
HFW
Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
HFW10S-2STE1LF
Amphenol Communications Solutions HFW10S-2STE1LF
HFW Series FFC, FPC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 10 Positions Surface Mount Tin -55°C~85°C 1A