G3R30MT12J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G3R30MT12J
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
QFN
Datasheet
Download
Description
SIC MOSFET N-CH 96A TO263-7
Stock
523
In Stock :
523
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Vgs (Max) :
±15V
FET Feature :
Frequency Stability :
±50(ppm)
Power Dissipation (Max) :
459W (Tc)
Package :
Tube
Packaging :
Bulk
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Base Product Number :
G3R30
Number of Channels :
1 Channel
Supplier Device Package :
TO-263-7
Operating Supply Voltage (Max) :
3.63(V)
Channel Mode :
Enhancement
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Technology :
SiCFET (Silicon Carbide)
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.69V @ 12mA
Power Dissipation :
459W
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
96A (Tc)
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
G3R™
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
155 nC @ 15 V
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Programmable :
No
Continuous Drain Current Id :
96A
Standard Frequency :
156.25
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3901 pF @ 800 V
FET Type :
N-Channel
Mounting Style :
SMD/SMT
Symmetry Max :
55(%)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
1200 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
15V
Operating Supply Voltage (Min) :
2.25(V)
Transistor Polarity :
N-Channel
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
36mOhm @ 50A, 15V
Package / Case :
QFN
Product Status :
Active
Channel Type :
Type :
Clock Oscillator
Datasheets
G3R30MT12J
GeneSiC Semiconductor G3R30MT12J
SiCFET (Silicon Carbide) N-Channel Bulk 36mOhm @ 50A, 15V ±15V 3901 pF @ 800 V 155 nC @ 15 V 1200 V QFN
G3R30MT12J Overview
A device's maximum input capacitance is 3901 pF @ 800 V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.To operate this transistor, you need to apply a 1200 V drain to source voltage (Vdss).
G3R30MT12J Features
a 1200 V drain to source voltage (Vdss)
G3R30MT12J Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
G3R30MT12J applications of single MOSFETs transistors.
  • Power Tools
  • Motor Drives and Uninterruptible Power Supples
  • Synchronous Rectification
  • Battery Protection Circuit
  • Telecom 1 Sever Power Supplies
  • Industrial Power Supplies
  • PFC stages, hard switching PWM stages and resonant switching
  • PWM stages for e.g. PC Silverbox, Adapter, LCD & PDP TV,
  • Lighting, Server, Telecom and UPS.
  • DC-to-DC converters
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU