FS770R08A6P2LBBPSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FS770R08A6P2LBBPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
HYBRID PACK DRIVE
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Current - Collector Cutoff (Max) :
1mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
750V
Input :
Standard
Factory Lead Time :
39 Weeks
Configuration :
Three Phase Inverter
IGBT Type :
Trench Field Stop
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
80nF @ 50V
Package / Case :
Module
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Series :
HybridPACK™
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
1.35V @ 15V, 450A
Power - Max :
654W
NTC Thermistor :
yes
Mounting Type :
Chassis Mount
Current - Collector (Ic) (Max) :
450A
Infineon Technologies FS770R08A6P2LBBPSA1
FS770R08A6P2LBBPSA1 Description
The FS770R08A6P2LBBPSA1 is a 50 V, 770 A six-pack automotive-qualified IGBT module.
FS770R08A6P2LBBPSA1 Features
  • Blocking voltage 750V
  • Low VCEsat
  • Low Switching Losses
  • Low Qg and Cres
  • Low Inductive Design
  • Tvj op = 150°C
  • Short-time extended Operation Temperature Tvj op = 175°C