FS500R17OE4DB81BPSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FS500R17OE4DB81BPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
MEDIUM POWER ECONO
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Continuous Collector Current :
500A
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Technology :
Si
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1700 V
Configuration :
Three Phase Inverter
Infineon
Packaging :
Tray
Current - Collector (Ic) (Max) :
500 A
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Current - Collector Cutoff (Max) :
3 mA
Product Category :
IGBT Modules
RoHS :
Details
Subcategory :
IGBTs
Series :
EconoPACK?+
Package :
Tray
Tradename :
TRENCHSTOP EconoPACK PressFIT
Product Status :
Active
IGBT Type :
Trench Field Stop
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
40 nF @ 25 V
Product :
IGBT Silicon Modules
Collector Emitter Saturation Voltage :
1.95V
Power - Max :
20 mW
NTC Thermistor :
yes
Mounting Type :
Chassis Mount
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.3V @ 15V, 500A
Package / Case :
Module
Base Product Number :
FS500R17
Product Type :
IGBT Modules
Input :
Standard
Brand :
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)