FS380R12A6T4BBPSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FS380R12A6T4BBPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
IGBT MODULE 1200V 380A
Stock
230
In Stock :
230
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
1.95V @ 15V, 250A
Configuration :
Three Phase Inverter
Current - Collector Cutoff (Max) :
1mA
Mounting Type :
Chassis Mount
Series :
HybridPACK™
Package / Case :
Module
NTC Thermistor :
yes
Factory Lead Time :
39 Weeks
IGBT Type :
Trench Field Stop
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200V
Power - Max :
870W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Current - Collector (Ic) (Max) :
380A
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
19nF @ 120Hz
Input :
Standard
Infineon Technologies FS380R12A6T4BBPSA1
FS380R12A6T4BBPSA1 Description
The HybridPACKTM Drive FS380R12A6T4BBPSA1 is a compact six-pack module (1200V/380A) optimized for hybrid and electric vehicles. The power module implements the IGBT4 generation. The chipset has high short circuit ruggedness and has a matching efficient and soft switching Emcon4 diode. The new HybridPACKTM Drive power module FS380R12A6T4BBPSA1 has mechanical guiding elements supporting easy customer assembly processes.
FS380R12A6T4BBPSA1 Features
Blocking voltage 1200V
Low VcEsat
Low Switching Losses
Low Qg
and Crss
Low Inductive Design
Tvj op= 150°C
4.2kV DC 1sec Insulation