FQA8N100C
Mfr.Part #
FQA8N100C
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 1000V 8A TO3PN
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Drain to Source Voltage (Vdss) :
1000V
Turn On Delay Time :
50 ns
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Terminations :
3
Current Rating :
8A
Avalanche Energy Rating (Eas) :
850 mJ
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Lead Free :
Lead Free
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1.45 Ω @ 4A, 10V
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
Mounting Type :
Through Hole
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Rise Time :
95ns
Weight :
6.401g
Resistance :
1.45Ohm
Series :
QFET®
Pbfree Code :
yes
Power Dissipation-Max :
225W Tc
Width :
5mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Element Configuration :
Single
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
70nC @ 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Power Dissipation :
225W
Number of Pins :
3
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Vgs (Max) :
±30V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Tube
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Qualification Status :
Not Qualified
Additional Feature :
FAST SWITCHING
Mount :
Through Hole
Drain to Source Breakdown Voltage :
1kV
Length :
15.8mm
FET Type :
N-Channel
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
8A Tc
Continuous Drain Current (ID) :
8A
Height :
18.9mm
Turn-Off Delay Time :
122 ns
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
JESD-609 Code :
e3
Transistor Application :
SWITCHING
Threshold Voltage :
5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3220pF @ 25V
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
8A
Package / Case :
TO-3P-3, SC-65-3
Transistor Element Material :
SILICON
Fall Time (Typ) :
80 ns
Factory Lead Time :
6 Weeks
Published :
2005
Datasheets
FQA8N100C
onsemi FQA8N100C
N-Channel Tube 1.45 Ω @ 4A, 10V ±30V 3220pF @ 25V 70nC @ 10V 1000V TO-3P-3, SC-65-3
FQA8N100C Description
FQA8N100C Features
  • 8A, 1000V, RDS(on) = 1.45Ω(Max.) @VGS = 10 V, ID = 4A
  • Low gate charge ( Typ. 53nC)
  • Low Crss ( Typ. 16pF)
  • 100% avalanche tested