FP25R12KS4CBPSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FP25R12KS4CBPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
LOW POWER ECONO AG-ECONO2C-211
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Infineon
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Product Status :
Last Time Buy
Product Category :
IGBT Modules
Packaging :
Tray
Subcategory :
IGBTs
Product Type :
IGBT Modules
Supplier Device Package :
AG-ECONO2B
Series :
Brand :
Package :
Tray
IGBT Type :
Input :
Three Phase Bridge Rectifier
Package / Case :
Module
NTC Thermistor :
yes
Power - Max :
230 W
Base Product Number :
FP25R12
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
3.7V @ 15V, 25A
Mounting Type :
Chassis Mount
Current - Collector Cutoff (Max) :
5 mA
Configuration :
Three Phase Inverter
Current - Collector (Ic) (Max) :
40 A
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
1.5 nF @ 25 V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200 V