FP150R12KT4B11BPSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FP150R12KT4B11BPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
IGBT MODULE 1200V 150A
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Current - Collector Cutoff (Max) :
1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
9.35nF @ 25V
Turn On Time :
270 ns
Configuration :
Three Phase Inverter
Published :
ECCN Code :
EAR99
Turn Off Time-Nom (toff) :
750 ns
Transistor Application :
POWER CONTROL
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200V
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Surface Mount :
No
JESD-30 Code :
R-XUFM-X43
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Terminal Position :
UPPER
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Transistor Element Material :
SILICON
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
43
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
Module
Mounting Type :
Chassis Mount
Factory Lead Time :
36 Weeks
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.1V @ 15V, 150A
Case Connection :
Isolated
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Collector (Ic) (Max) :
150A
Input :
Three Phase Bridge Rectifier
NTC Thermistor :
yes
Series :
EconoPIM™3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IGBT Type :
Trench Field Stop
Number of Elements :
7
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Infineon Technologies FP150R12KT4B11BPSA1
FP150R12KT4B11BPSA1                        Description
FP150R12KT4B11BPSA1                       Features
?   Short Circuit Rated 10μs @ TC = 100°C, VGE = 15V
?   High Speed Switching
?   Low Saturation Voltage : VCE(sat) = 2.1 V @  IC = 15A