FN7660-63-M6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FN7660-63-M6
Manufacturer
Schaffner EMC, Inc.
Package / Case
Axial - Threaded Terminals
Datasheet
Download
Description
FILTER LC(PI) 70NH/0.1UF BOLT
Manufacturer :
Schaffner EMC, Inc.
Product Category :
EMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
Pbfree Code :
yes
Depth :
25mm
Approval Agency :
UL; IEC
Max Voltage Rating (AC) :
130V
Series :
FN 766X
HTS Code :
Resistance - Channel (Ω) :
Package / Case :
Axial - Threaded Terminals
Voltage - Rated AC :
130V
Max Current Rating :
63A
Packaging :
Tray
DC Resistance (DCR) (Max) :
0.0004Ohm
Inductance :
2.8 mH
Applications :
Data Lines for Mobile Devices
Thread Size :
M6
Number of Functions :
1
Factory Lead Time :
10 Weeks
Filter Order :
3rd
Type :
Low Pass
Frequency :
5.06kHz
Values :
L = 70nH, C = 0.1μF
Number of Channels :
1
ECCN Code :
EAR99
ESD Protection :
No
Mounting Type :
Bolt Mount
Current Rating :
63A
Mount :
Bulkhead, Chassis Mount, Panel
Diameter :
22mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Termination :
Lead Wire
Published :
Size / Dimension :
0.984Diax4.252L 25.00mmx108.00mm