FMS6G15US60
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FMS6G15US60
Manufacturer
onsemi
Package / Case
25PM-AA
Datasheet
Download
Description
IGBT MODULE 600V 15A 73W 25PMAA
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Current - Collector Cutoff (Max) :
250μA
Package / Case :
25PM-AA
Supplier Device Package :
Mounting Type :
Chassis Mount
Configuration :
Three Phase Inverter
Power - Max :
73W
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
0.935nF @ 30V
NTC Thermistor :
yes
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.7V @ 15V, 15A
Current - Collector (Ic) (Max) :
15A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
600V
Input :
Three Phase Bridge Rectifier
Datasheets
FMS6G15US60
FMS6G15US60 Description
FMS6G15US60 is a 600v compact and complex module. The Onsemi IGBT power module FMS6G15US60 provides low conduction and switching losses as well as short circuit ruggedness. It's designed for the applications such as motor control and general inverters where short-circuit ruggedness is required.  The Operating and Storage Temperature Range is between -40 and 125℃. And the transistor FMS6G15US60 is in the 25PM-AA package with 73W Power dissipation.
FMS6G15US60 Features
Short Circuit Rated 10μs @ TC= 100℃, VGE= 15V
High-Speed Switching
Low Saturation Voltage : VCE(sat)=21 V@IC= 15A