FMMT625TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FMMT625TA
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
TRANS NPN 150V 1A SOT23-3
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Base Part Number :
FMMT625
Voltage - Rated DC :
150V
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
150V
Terminal Form :
Gull wing
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Width :
1.3mm
Mounting Type :
Surface Mount
Max Collector Current :
1A
Terminal Position :
Dual
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Frequency :
135MHz
Element Configuration :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
1mm
Number of Pins :
3
Power Dissipation :
625mW
Collector Emitter Breakdown Voltage :
150V
Transistor Application :
SWITCHING
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Emitter Base Voltage (VEBO) :
5V
Weight :
7.994566mg
Transistor Type :
NPN
Polarity/Channel Type :
NPN
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
15 Weeks
Max Breakdown Voltage :
150V
Mount :
Surface Mount
Current Rating :
1A
JESD-609 Code :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
REACH SVHC :
No SVHC
Transition Frequency :
135MHz
Number of Elements :
1
Gain Bandwidth Product :
135MHz
Lead Free :
Lead Free
Collector Base Voltage (VCBO) :
150V
Pbfree Code :
yes
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
300 @ 200mA 10V
Pin Count :
3
Continuous Collector Current :
1A
Current - Collector Cutoff (Max) :
100nA
Number of Terminations :
Transistor Element Material :
SILICON
Length :
2.9mm
Published :
Collector Emitter Saturation Voltage :
180mV
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
300mV @ 50mA, 1A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Max Power Dissipation :
625mW
Contact Plating :
Tin
Datasheets
FMMT625TA
Diodes Incorporated FMMT625TA
FMMT625TA Overview
In this device, the DC current gain is 300 @ 200mA 10V, which is the ratio between the base current and the collector current.This system offers maximum design flexibility due to a collector emitter saturation voltage of 180mV.Single BJT transistor means that Ic is at Single BJT transistors maximum value (saturated), so the vce saturation(Max) is equal to 300mV @ 50mA, 1A.A 1A continuous collector voltage is necessary to achieve high efficiency.With the emitter base voltage set at 5V, an efficient operation can be achieved.As defined by current rating, the maximum current a fuse can carry without deteriorating too much is 1A for this device.Single BJT transistor contains a transSingle BJT transistorion frequency of 135MHz.Input voltage breakdown is available at 150V volts.Single BJT transistor is possible for the collector current to fall as low as 1A volts at Single BJT transistors maximum.
FMMT625TA Features
the DC current gain for this device is 300 @ 200mA 10V
a collector emitter saturation voltage of 180mV
the vce saturation(Max) is 300mV @ 50mA, 1A
the emitter base voltage is kept at 5V
the current rating of this device is 1A
a transition frequency of 135MHz