FMG2G50US60
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FMG2G50US60
Manufacturer
onsemi
Package / Case
7PM-GA
Datasheet
Download
Description
IGBT MODULE 600V 50A 250W 7PMGA
Stock
129
In Stock :
129
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
600V
Voltage - Rated DC :
600V
Packaging :
Bulk
Element Configuration :
Dual
Mounting Type :
Chassis Mount
NTC Thermistor :
No
Max Power Dissipation :
250W
Current - Collector Cutoff (Max) :
250μA
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Input Capacitance :
3.46nF
Input :
Standard
Hole Diameter :
5.4 mm
Collector Emitter Saturation Voltage :
2.2V
Power Dissipation :
250W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Chassis Mount, Screw
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V
Number of Pins :
7
Rise Time :
30ns
Max Collector Current :
50A
Current Rating :
50A
Lead Free :
Lead Free
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
3.46nF @ 30V
Package / Case :
7PM-GA
Termination :
Screw
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.8V @ 15V, 50A
Configuration :
Half Bridge
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
FMG2G50US60
onsemi FMG2G50US60
FMG2G50US60                             Description
FMG2G50US60                         Features
? UL Certified No. E209204
? Short Circuit rated 10us @ TC = 100°C, VGE = 15V
? High Speed Switching
? Low Saturation Voltage : VCE(sat) = 2.2 V @ IC = 50A