FMC7G50US60
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FMC7G50US60
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
IGBT, 50A, 600V, N-CHANNEL
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Current - Collector Cutoff (Max) :
250 µA
Configuration :
Three Phase Inverter with Brake
Package :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
Module
Series :
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
600 V
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
3.46 nF @ 30 V
NTC Thermistor :
No
Power - Max :
200 W
Supplier Device Package :
IGBT Type :
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.8V @ 15V, 50A
Product Status :
Active
Input :
Three Phase Bridge Rectifier
Current - Collector (Ic) (Max) :
50 A