FKP4T033307G00KSSD
Mfr.Part #
FKP4T033307G00KSSD
Package / Case
Not Required
Description
FKP 4 0.33 UF 1600 VDC 20X39.5X4
Stock
186
In Stock :
186
Film Capacitors
Type :
Pulse
Capacitance :
330nF
Tin (Sn)
Mounting Style :
Through Hole
Additional Feature :
AC RATED VOLTAGE(V):500
Width :
20mm
Termination :
Radial
Voltage - Rated AC :
500V
Length :
41.5mm
Package / Case :
Not Required
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1600V
Dielectric :
PP
Product Length (mm) :
41.5(mm)
Wire
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance (+ or -) :
10%
Number of Terminations :
2
Height :
39.5mm
Product Height (mm) :
39.5(mm)
JESD-609 Code :
e3
Lead Diameter (nom) :
1(mm)
Tolerance :
10%
Failure Rate :
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Pbfree Code :
yes
Seated Plane Height :
Lead Pitch :
37.5mm
Product Depth (mm) :
20(mm)
Termination Style :
Radial
Voltage :
1600VDC/500VAC
Operating Temp Range :
-55C to 100C
Max Operating Temperature :
100°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
FKP4T033307G00KSSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP4T033307G00KSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Pulse, Package / Case:Not Required, Number of Terminations:2, Voltage:1600VDC/500VAC, FKP4T033307G00KSSD pinout, FKP4T033307G00KSSD datasheet PDF, FKP4T033307G00KSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP4T033307G00KSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
330nF Film Capacitor 10% Not Required Radial 1.6kV-DC 500V-AC
FKP4T033307G00KSSD Overview
For systems to function, the rated (DC) voltage (URdc) must be 1600V.
FKP4T033307G00KSSD Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1600V