FKP4G001004B00KSSD
Mfr.Part #
FKP4G001004B00KSSD
Description
CAP FILM 100PF 10% 400VDC RAD
Film Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated AC :
250V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Package / Case :
Radial
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
15mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
100pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Size Code :
Termination :
PC Pins
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Dielectric :
PP
Number of Terminations :
2
Length :
18mm
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
AC RATED VOLTAGE(V):250
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.709Lx0.197W 18.00mmx5.00mm
Width :
5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated DC :
400V
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Surface Mount :
No
Tolerance :
±10%
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
WIMA FKP4G001004B00KSSD
100pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 400V-DC 250V-AC Polypropylene (PP)
FKP4G001004B00KSSD Overview
Electrical devices such as this have a lead spacing of 0.591 15.00mm.In addition to operating at -55°C~100°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.