FKP4J001004B00KSSD
Mfr.Part #
FKP4J001004B00KSSD
Description
CAP FILM 100PF 10% 630VDC RAD
ROHS3 Compliant
Capacitance :
100pF
Not Applicable
Dielectric :
PP
Additional Feature :
AC RATED VOLTAGE(V):350
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Voltage - Rated AC :
350V
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Tolerance :
±10%
Packaging :
Bulk
Size Code :
Depth :
5mm
Length :
18mm
Voltage - Rated DC :
630V
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Lead Pitch :
15mm
Termination :
PC Pins
Factory Lead Time :
11 Weeks
Size / Dimension :
0.709Lx0.197W 18.00mmx5.00mm