FKP4R022205F00JSSD
Mfr.Part #
FKP4R022205F00JSSD
Description
FKP 4 0.022 UF 1250 VDC 8.5X18.5
Stock
480
In Stock :
480
Film Capacitors
Max Operating Temperature :
100 °C
RoHS :
Compliant
Mounting Style :
Through Hole
Voltage Rating - DC :
1250V (1.25kV)
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Package / Case :
Radial
Voltage Rating :
1.25 kV
Series :
FKP 4
Maximum Operating Temperature :
+ 100 C
Type :
Pulse
Tolerance :
±5%
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
JESD-609 Code :
e3
Reach Compliance Code :
Compliant
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package :
Bulk
HTS Code :
Height :
18.5 mm
Terminal Shape :
Wire
Number of Pins :
2 Pin
Seated Plane Height :
18.5(mm)
Lead Style :
Straight
Product Depth (mm) :
8.5(mm)
Terminal Pitch :
22.5 mm
Operating Temp Range :
-55C to 100C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1250 V
Failure Rate :
Not Required
Termination Style :
Lead Diameter (nom) :
0.8(mm)
Length :
26.5 mm
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension :
1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
Tolerance (+ or -) :
5%
Voltage Rating - AC :
450V
Temp Coeff (Dielectric) :
PP
Height - Seated (Max) :
0.728" (18.50mm)
Ratings :
Voltage :
1250VDC/600VAC
Capacitance :
0.022 μF
Rated (AC) Voltage (URac) :
450 V
Product Length (mm) :
26.5(mm)
Width :
8.5 mm
Termination :
PC Pins
Product Height (mm) :
Voltage Rating (AC) :
450 V
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Number of Terminals :
2
Product :
AC and Pulse Film Capacitors
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 450
Features :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Brand :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Packaging :
Bulk
Product Type :
Film Capacitors
Product Category :
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Packing Method :
Min Operating Temperature :
-55 °C
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Product Status :
Active
Voltage Rating (DC) :
1.25 kV
Surface Mount :
No
Lead Diameter :
0.8 mm
Negative Tolerance :
5%
Dielectric :
PP
Positive Tolerance :
5%
Subcategory :
Capacitors
Datasheets
FKP4R022205F00JSSD
Introducing Film Capacitors WIMA FKP4R022205F00JSSD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Type:Pulse, Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, Number of Pins:2 Pin, Voltage:1250VDC/600VAC, Mounting Type:Through Hole, FKP4R022205F00JSSD pinout, FKP4R022205F00JSSD datasheet PDF, FKP4R022205F00JSSD amp .Beyond Film Capacitors WIMA FKP4R022205F00JSSD ,we also offer ECH-U1C103JX5, ECH-U1C472GX5, ECH-U1H103JX5, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
FKP 4 0.022 μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins Polypropylene (PP)
FKP4R022205F00JSSD Overview
The rated (DC) voltage (URdc) of systems should be 1250 V.Electrical devices have 0.886" (22.50mm) lead spacing.To power systems, URac must be set at 450 V V.Temperatures of -55°C ~ 105°C are suitable for operating the device.
FKP4R022205F00JSSD Features
a rated (DC) voltage (URdc) of 1250 V
an internal rated (AC) voltage (URac) of 450 V