FKP4O104704B00KSSD
Mfr.Part #
FKP4O104704B00KSSD
Manufacturer
WIMA
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
FKP 4 470 pF 1000 VDC 5x11x18 PC
Stock
40
In Stock :
40
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
HTS Code :
Min Operating Temperature :
-55°C
Package :
Bulk
Terminal Pitch :
15mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Product Status :
Active
Dielectric :
PP
Published :
2012
Voltage - Rated AC :
400V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Features :
ECCN Code :
EAR99
Height - Seated (Max) :
0.433 (11.00mm)
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Width :
5mm
Package / Case :
Radial
Number of Terminations :
2
Height :
11mm
Bulk
Lead Spacing :
0.591 (15.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
FKP 4
Size / Dimension :
0.709 L x 0.197 W (18.00mm x 5.00mm)
Voltage Rating - AC :
400V
Length :
18mm
Termination :
Ratings :
Capacitance :
470pF
Max Operating Temperature :
100°C
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)
Tolerance :
10%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V