FKP4O101004B00KSSD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKP4O101004B00KSSD
Manufacturer
WIMA
Description
FKP 4 100 pF 1000 VDC 5x11x18 PC
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Height :
11mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Length :
18mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Additional Feature :
AC RATED VOLTAGE(V):400
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Max Operating Temperature :
100°C
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
100pF
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Rated (AC) Voltage (URac) :
400V
Size Code :
7120
Voltage - Rated :
1kV
Dielectric Material :
Polypropylene
Packing Method :
Bulk
Surface Mount :
No
Width :
5mm
Terminal Pitch :
15mm
Termination :
Radial
Tolerance :
10%