FKN400JR-73-2R2
Mfr.Part #
FKN400JR-73-2R2
Description
RES 2.2 OHM 5% 4W AXIAL
Through Hole Resistors
Lead Diameter :
0.8 mm
Factory Lead Time :
25 Weeks
Construction :
Cylindrical
Packing Method :
TR
Feature :
Flame Proof, Fusible, Safety
Rated Power Dissipation (P) :
4W
Max Power Dissipation :
4W
Resistance :
2.2Ohm
Tolerance :
±5%
Working Voltage :
300V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~155°C
Size / Dimension :
0.256Diax0.689L 6.50mmx17.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
FKN400JR-73-2R2
YAGEO FKN400JR-73-2R2
FIXED RESISTOR, 2.2Ohm, Wirewound,