FKN400FR-73-0R1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKN400FR-73-0R1
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.1 OHM 1% 4W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-40°C
Resistance :
100mOhms
Series :
FKN
Size / Dimension :
0.256Diax0.689L 6.50mmx17.50mm
Published :
Power (Watts) :
4W
Tolerance :
±1%
Feature :
Flame Proof, Fusible, Safety
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Axial
Max Operating Temperature :
155°C
Operating Temperature :
-40°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
Max Power Dissipation :
4W
Composition :
Wirewound
Length :
17.5006mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Datasheets
FKN400FR-73-0R1
YAGEO FKN400FR-73-0R1
100mOhms, 4W, Wirewound,