FKN100FR-73-6R2
Mfr.Part #
FKN100FR-73-6R2
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Description
RES 6.2 OHM 1% 1W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistance :
6.2Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Tolerance :
±1%
Supplier Device Package :
Axial
Feature :
Flame Proof, Fusible, Safety
Operating Temperature :
-40°C~155°C
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
1W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
FKN
Size / Dimension :
0.181Diax0.453L 4.60mmx11.50mm
Composition :
Wirewound
Package / Case :
Datasheets
FKN100FR-73-6R2
YAGEO FKN100FR-73-6R2
6.2Ohms, 1W, Wirewound,