FKN100FR-73-0R47
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKN100FR-73-0R47
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.47 OHM 1% 1W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Min Operating Temperature :
-40°C
Composition :
Wirewound
Operating Temperature :
-40°C~155°C
Max Operating Temperature :
155°C
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Size / Dimension :
0.177Diax0.453L 4.50mmx11.50mm
Package / Case :
Axial
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
1W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Power (Watts) :
1W
Series :
FKN
Length :
11.5062mm
Feature :
Flame Proof, Fusible, Safety
Tolerance :
±1%
Resistance :
470mOhms
Supplier Device Package :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
FKN100FR-73-0R47
YAGEO FKN100FR-73-0R47
470mOhms, 1W, Wirewound,