FKN100FR-73-62R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKN100FR-73-62R
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 62 OHM 1% 1W AXIAL
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
1W
Package / Case :
Axial
Operating Temperature :
-40°C~155°C
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Feature :
Flame Proof, Fusible, Safety
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.181Diax0.453L 4.60mmx11.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Resistance :
62Ohm
Series :
FKN
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Wirewound
Tolerance :
±1%
Datasheets
FKN100FR-73-62R
YAGEO FKN100FR-73-62R
62Ohm, 1W, Wirewound,