FI-SE20P-HFE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FI-SE20P-HFE
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN HEADER SMD R/A 20POS 1.25MM
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Headers, Male Pins
Number of Positions :
20
Housing Material :
Polymer
Manufacturer Package Identifier :
FI-SE20P-HFE
Factory Lead Time :
14 Weeks
Contact Finish - Post :
Tin or Tin-Alloy
Number of Positions Loaded :
All
Contact Shape :
Square
Current Rating :
1A
Insulation Height :
0.083 2.10mm
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Resistance :
40mOhm
Feature :
Shielded, Solder Retention
Number of Rows :
1
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Friction Lock
Insulation Resistance :
100MOhm
Height :
2.26mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
FI
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
RIGHT ANGLE
Packaging :
Strip
Termination :
Solder
Operating Temperature :
-40°C~80°C
Voltage - Rated :
200V
Current Rating (Amps) :
1A per Contact
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Housing Color :
Beige
Published :
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Surface Mount
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Receptacle
Contact Type :
Male Pin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Style :
Board to Cable/Wire
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Lead Pitch :
1.25mm
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
Datasheets
FI-SE20P-HFE
JAE Electronics FI-SE20P-HFE
FI Series 1-Row Receptacle Solder Copper Alloy Strip Surface Mount, Right Angle Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 20-Position Board to Cable/Wire 0.083 2.10mm Height