FI-S15P-HFE-E1500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FI-S15P-HFE-E1500
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN HEADER SMD R/A 15POS 1.25MM
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
FI
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Rows :
1
Insulation Color :
Beige
Feature :
Solder Retention
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions Loaded :
All
Number of Positions :
15
Connector Type :
Receptacle
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Rated :
200V
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Contact Type :
Male Pin
Current Rating (Amps) :
1A per Contact
Termination :
Solder
Insulation Height :
0.071 1.80mm
Operating Temperature :
-40°C~80°C
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Shape :
Square
Contact Finish - Post :
Tin or Tin-Alloy
Fastening Type :
Friction Lock
Datasheets
FI-S15P-HFE-E1500
FI Series 1-Row Receptacle Solder Copper Alloy Tape & Reel (TR) Surface Mount, Right Angle Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 15-Position Board to Cable/Wire 0.071 1.80mm Height