FI-S20P-HFE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FI-S20P-HFE
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN HEADER SMD R/A 20POS 1.25MM
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Headers, Male Pins
Factory Lead Time :
14 Weeks
Contact Resistance :
40mOhm
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
RoHS Compliant
Housing Color :
Beige
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Height :
0.071 1.80mm
Packaging :
Strip
Lead Pitch :
1.25mm
Fastening Type :
Friction Lock
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Contact Plating :
Gold
Series :
FI
Contact Finish - Post :
Tin or Tin-Alloy
Connector Type :
Receptacle
Orientation :
RIGHT ANGLE
Number of Contacts :
20
Number of Positions :
20
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Male Pin
Current Rating :
1A
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Current Rating (Amps) :
1A per Contact
Published :
Operating Temperature :
-40°C~80°C
Insulation Resistance :
100MOhm
Style :
Board to Cable/Wire
Color :
Beige
Insulation Color :
REACH SVHC :
Unknown
Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Material :
Polymer
Number of Positions Loaded :
All
Voltage - Rated :
200V
Contact Location :
Side
Termination :
Solder
Pitch :
1.25mm
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Number of Rows :
1
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
Gender :
FEMALE
Contact Shape :
Square
Feature :
Solder Retention
Datasheets
FI-S20P-HFE
JAE Electronics FI-S20P-HFE
FI Series 1-Row Receptacle Solder Copper Alloy Strip Surface Mount, Right Angle Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 20-Position Board to Cable/Wire 0.071 1.80mm Height