F4200R17N3E4BPSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F4200R17N3E4BPSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
IGBT MOD 1700V 200A 20MW
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Collector (Ic) (Max) :
200A
IGBT Type :
Trench Field Stop
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.3V @ 15V, 200A
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
18nF @ 25V
Mounting Type :
Chassis Mount
Package / Case :
Module
Power - Max :
20mW
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1700V
ECCN Code :
EAR99
Input :
Standard
Published :
2002
NTC Thermistor :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Configuration :
Full Bridge
Current - Collector Cutoff (Max) :
1mA