F4100R17ME4B11BPSA2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F4100R17ME4B11BPSA2
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
MEDIUM POWER ECONO AG-ECONOD-311
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
Configuration :
Full Bridge Inverter
Current - Collector (Ic) (Max) :
155 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.3V @ 15V, 100A
Series :
EconoDUAL? 3
Base Product Number :
F4100R
Input :
Standard
Package :
Tray
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1700 V
Mounting Type :
Chassis Mount
Package / Case :
Module
Current - Collector Cutoff (Max) :
3 mA
NTC Thermistor :
No
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
9 nF @ 25 V
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)