F18107SD600
Mfr.Part #
F18107SD600
Description
MODULE SCR/DIODE 105A 240VAC
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Number of Pins :
7
Voltage - Off State :
600V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Chassis Mount, Screw
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
2250A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
600V
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
Voltage - Rated DC :
600V
Published :
RMS Current (Irms) :
105A
Max Operating Temperature :
125°C
Structure :
Series Connection - All SCRs
Current Rating :
105A
Datasheets
F18107SD600
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE