F18107D1600
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F18107D1600
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
MODULE DIODE 105A 600VAC
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Chassis Mount
Diode Type :
Standard
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Screw
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
6 Weeks
Package / Case :
Module
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.6kV
Packaging :
Bulk
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600V
Forward Current :
105A
Forward Voltage :
1.65V
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Peak Non-Repetitive Surge Current :
2.25kA
Element Configuration :
Single
Current Rating :
105A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
F18107D1600
Sensata Technologies – Crydom F18107D1600
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Bulk Module Chassis Mount
F18107D1600 Overview
In this case, forward current can reach 105A.As you can see, the fuse's current rating is 105A, which means that it can carry a maximum current for an indefinite period without losing too much performance.
F18107D1600 Features
a current rating of 105A
F18107D1600 Applications
There are a lot of Sensata-Crydom
F18107D1600 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB