ERZ-V10D470
Mfr.Part #
ERZ-V10D470
Package / Case
Disc 11.5mm
Description
VARISTOR 47V 1KA DISC 10MM
Product Category :
Max Output Current :
1kA
Capacitance @ Frequency :
4600pF @ 1kHz
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Pitch :
7.5mm
HTS Code :
Resistor Type :
VARISTOR
ECCN Code :
EAR99
Material :
Zinc
Terminal Shape :
Wire
Series :
ZNR®
Clamping Voltage :
93V
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Max Voltage Rating (AC) :
30V
Power Rating :
50mW
Clamping Current :
5A
Pbfree Code :
yes
Lead/Base Style :
Radial
Max Surge Current :
1kA
Energy :
6.8J
Packaging :
Bulk
Max Supply Voltage :
30V
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Through Hole
Depth :
5mm
Published :
Max Voltage Rating (DC) :
38V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Package / Case :
Disc 11.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Varistor Voltage (Min) :
42V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Terminations :
2
Thickness :
5mm
Varistor Voltage (Max) :
52V
Voltage - Rated AC :
30V
Varistor Voltage :
47V
Diameter :
10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage Tolerance :
10%
Voltage - Rated DC :
38V