ERZ-V09V361CS
Mfr.Part #
ERZ-V09V361CS
Package / Case
Disc 10mm
Description
VARISTOR 360V 3.5KA DISC 10MM
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
EAR99
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Peak Surge Current :
3.5 kA
Clamping Voltage :
595 V
Varistor Voltage :
360 V
Current - Surge :
3.5 kA
Diameter :
9 mm
Lead Spacing :
5 mm
Package / Case :
Disc 10mm
Capacitance :
300 pF
Capacitance @ Frequency :
300 pF @ 1 kHz
Rated Power Dissipation (P) :
0.4 W
Varistor Voltage (Min) :
324 V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Energy :
65J
Maximum DC Volts :
300 V
Surge Energy Rating :
65 J
Varistor Voltage (Max) :
396 V
Circuit DC Voltage-Max :
300 V
Maximum AC Volts :
230 V
Varistor Voltage (Typ) :
360 V
Circuit RMS Voltage-Max :
230 V
Datasheets
ERZ-V09V361CS
Introducing Panasonic ERZ-V09V361CS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Disc 10mm, ERZ-V09V361CS pinout, ERZ-V09V361CS datasheet PDF, ERZ-V09V361CS amp .Beyond Panasonic ERZ-V09V361CS ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.