ERZ-V05V180CS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERZ-V05V180CS
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Disc 5mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 82V 800A DISC 5MM
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Energy Absorbing Capacity-Max :
0.6 J
Circuit DC Voltage-Max :
14 V
Clamping Voltage :
40 V
Circuit RMS Voltage-Max :
11 V
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Min) :
16 V
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminals :
2
Lead Spacing :
5 mm
Package / Case :
Disc 5mm
Pbfree Code :
yes
Varistor Voltage :
18 V
Subcategory :
Varistors
JESD-609 Code :
e3
Peak Surge Current :
250 A
Product Type :
Varistors
Package :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Tradename :
ZNR
Mounting Style :
PCB Mount
RoHS :
Details
Capacitance @ Frequency :
1600 pF @ 1 kHz
Package Shape :
DISK PACKAGE
Energy :
0.6J
Product :
MOV
Series :
V
Maximum DC Volts :
14 V
Capacitance :
1600 pF
Product Category :
Varistor Voltage (Typ) :
18 V
Rated Power Dissipation (P) :
0.01 W
Termination Style :
Radial
Resistor Type :
VARISTOR
Brand :
Diameter :
5 mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Current - Surge :
250 A
Surface Mount :
No
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Circuits :
1
Factory Lead Time :
10 Weeks
Features :
Maximum AC Volts :
11 V
Varistor Voltage (Max) :
20 V
Reach Compliance Code :
Compliant
HTS Code :
Terminal Placement :
Radial
Datasheets
ERZ-V05V180CS
Introducing Panasonic ERZ-V05V180CS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Disc 5mm, Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA), ERZ-V05V180CS pinout, ERZ-V05V180CS datasheet PDF, ERZ-V05V180CS amp .Beyond Panasonic ERZ-V05V180CS ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.