ERZ-V05D560CS
Mfr.Part #
ERZ-V05D560CS
Package / Case
Disc 5mm
Description
VARISTOR 56V 250A DISC 5MM
Product Category :
Product Type :
Varistors
Brand :
Reach Compliance Code :
Compliant
Capacitance @ Frequency :
600 pF @ 1 kHz
JESD-609 Code :
e3
Varistor Voltage (Max) :
62 V
Termination Style :
Radial
Circuit DC Voltage-Max :
45 V
Diameter :
5 mm
Peak Surge Current :
250 A
Rated Power Dissipation (P) :
0.01 W
Mounting Style :
PCB Mount
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Varistor Voltage (Typ) :
56 V
Product Status :
Active
Maximum AC Volts :
35 V
Varistor Voltage (Min) :
50 V
Subcategory :
Varistors
Tradename :
ZNR
HTS Code :
Product Category :
RoHS :
Details
Varistor Voltage :
56 V
Lead Spacing :
5 mm
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminals :
2
Clamping Voltage :
123 V
Features :
Resistor Type :
VARISTOR
Factory Lead Time :
10 Weeks
Package / Case :
Disc 5mm
Package Shape :
DISK PACKAGE
Product :
MOV
Energy :
1.8J
Current - Surge :
250 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Circuit RMS Voltage-Max :
35 V
Package :
Bulk
Surface Mount :
No
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Number of Circuits :
1
Terminal Placement :
Radial
Series :
V
Energy Absorbing Capacity-Max :
1.8 J
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Maximum DC Volts :
45 V
Capacitance :
600 pF
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
ERZ-V05D560CS
Introducing Panasonic ERZ-V05D560CS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Disc 5mm, Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA), Mounting Type:Through Hole, ERZ-V05D560CS pinout, ERZ-V05D560CS datasheet PDF, ERZ-V05D560CS amp .Beyond Panasonic ERZ-V05D560CS ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.