ERZ-C40CK201W
Mfr.Part #
ERZ-C40CK201W
Package / Case
Disc 40mm, Formed Tabs
Description
VARISTOR 200V 30KA DISC 40MM
Stock
102
In Stock :
102
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Max Surge Current :
30A
Terminal Shape :
Lug
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Resistor Type :
VARISTOR
Lead/Base Style :
Strap
Varistor Voltage (Min) :
185V
Clamping Current :
250A
Current - Surge :
30kA
Varistor Voltage :
200V
Maximum DC Volts :
170V
Material :
Metal
Varistor Voltage (Max) :
225V
Series :
ZNR®
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Max Voltage Rating (AC) :
130V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Voltage Rating (DC) :
170V
Additional Feature :
STANDARD: UL; CSA
Terminal Placement :
Radial
Mount :
Chassis Mount, Through Hole
Mounting Type :
Chassis Mount
Clamping Voltage :
340V
Published :
2011
Energy :
260J
Lead Pitch :
25mm
Lead Free :
Contains Lead
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Disc 40mm, Formed Tabs
Factory Lead Time :
17 Weeks
Datasheets
ERZ-C40CK201W
Introducing Panasonic ERZ-C40CK201W from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Mounting Type:Chassis Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:Disc 40mm, Formed Tabs, ERZ-C40CK201W pinout, ERZ-C40CK201W datasheet PDF, ERZ-C40CK201W amp .Beyond Panasonic ERZ-C40CK201W ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.