ERA-3YEB131V
Mfr.Part #
ERA-3YEB131V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 130 OHM 0.1% 1/10W 0603
Stock
838
In Stock :
838
Resistance :
130Ohm
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2008
Case Code (Imperial) :
0603
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Power Dissipation :
100mW
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
75V
Height :
558.8μm
Series :
ERA-3Y
Factory Lead Time :
11 Weeks
Weight :
2.012816mg
Power Rating :
62.5mW
Datasheets
ERA-3YEB131V
Panasonic ERA-3YEB131V
FIXED RESISTOR ERA-3Y Series, Thin Film, 130Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C