ERA-3AED473V
Mfr.Part #
ERA-3AED473V
Description
RES 47 KOHMS 0.5% 1/10W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
47kOhm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tolerance :
±0.5%
Voltage - Rated :
75V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, PUNCHED, 7 INCH
Termination :
SMD/SMT
Height :
450μm
0603 (1608 Metric)
Weight :
2.012816mg
Power Rating :
100mW
Datasheets
ERA-3AED473V
Panasonic ERA-3AED473V
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 47kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C