EMVY800ARA101MKE0S
Mfr.Part #
EMVY800ARA101MKE0S
Description
CAP ALUM 100UF 20% 80V SMD
Aluminum Electrolytic Capacitors
Impedance :
330mOhm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
180mA @ 120Hz
Capacitance :
100μF
Voltage - Rated DC :
80V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
450mA @ 100kHz
Series :
Alchip™- MVY
Ripple Current :
450mA
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Surface Mount Land Size :
0.512Lx0.512W 13.00mmx13.00mm
United Chemi-Con EMVY800ARA101MKE0S
Alchip™- MVY 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 450mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD